--------------------
I láska s velkým L může mít další písmena malá.
[Ivan Fontana]
--------------------

Věstonická Venuše

19. května 2007 v 10:18 | Martina |  Umění =P
Věstonická venuše je keramická soška vyrobená z pálené hlíny pocházející z mladého paleolitu a datovaná do období 29 000-25 000 př. n. l.
Soška byla nalezena 13. července 1925 v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem prof. Karlem Absolonem. Paleolitickou krásku objevil tým Karla Absolona, známého badatele ve speleologii a archeologii. Sám profesor tehdy na lokalitě nebyl přítomen, ačkoli je většinou za objevitele označován. Soška ležela ve zbytcích pradávného ohniště rozlomená na dva kusy, které zpočátku ani nevypadaly, že patří k sobě. Teprve po očištění se ukázalo, že celek se podobá ženské postavě.
Je 11,5 cm vysoká a v bocích 4,3 cm široká. Materiál, který byl k její výrobě použit, je pravděpodobně směsí hlíny a vápence, obdobné drobné plastiky byly přitom většinou zhotovovány z kamene nebo kostí. Ze zajímavostí uveďme malý detail obličeje, nepřítomnost krku, rozměr poprsí (levé ňadro je větší) a boků. Na zadní straně jsou patrné rýhy patrně představující tukové zářezy.
V létě 2004 podstoupila soška důkladné "vyšetření" na tomografu. Důvod k tomu byl podle archeologů jasný: od jejího nalezení uplynulo 80 let a jen čtyřikrát se badatelé pokusili zjistit, z čeho je přesně vyrobena. Poslední výsledky potvrdily, že venuše je z jemné hlíny smíchané s vodou. Jsou v ní ale navíc i malá bílá zrníčka, což může být vysrážený vápenec nebo úlomky kostí. Žádný z dosavadních výzkumů dosud tak jednoznačnou odpověď nedal. Objevil se také pikantní detail: na hýždích sošky se zachoval otisk prstu dítěte starého asi deset let.
V současnosti je soška Věstonické venuše v majetku Moravského zemského muzea v Brně.
Venuše z Dolních Věstonic není ojedinělou ukázkou umění pravěkých lidí. Jiné plastiky z pálené hlíny jsou známé také ze sousedního Pavlova a z Předmostí u Přerova. Proslulá je rovněž Landecká venuše (nazývaná také Petřkovická) nalezená v roce 1953 na ostravském vrchu Landek. Tato 4,6 centimetru vysoká soška z krevelu je torzem a nemá hlavu. Její výjimečnost spočívá v netypických štíhlých proporcích, které milovníkům moderního umění dokonce připomínají kubistickou sochu. Obdobná venuše byla nalezena i ve Vedrovicích u Moravského Krumlova.
Za jednu z nejdokonalejších sošek paleolitu je kromě Věstonické venuše považována i Willendorfská venuše z Rakouska. Ve francouzském Lespuque byla zase nalezena venuše vyrobená z klu mamuta. Obdobné figurky starší doby kamenné spatřily světlo světa i v řadě dalších zemí, například v Německu, v Itálii, na Ukrajině, v Rusku nebo na Slovensku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 bla bla bla bla bla bla | 12. prosince 2007 v 18:48 | Reagovat

jak se mám mít skvěle když píšu referát???!!! a ještě mě čekaj další asi dva nebo tři.....

2 jaja jaja | E-mail | 6. října 2008 v 17:01 | Reagovat

Tohle je napsany skoro vsude furt stejny!!!!!!!!!!§

3 Pavel Hebert Pavel Hebert | E-mail | Web | 15. října 2008 v 12:41 | Reagovat

je skělá ta venuše ,že... a jelikož jsem dřevosochř budu jí tesat věrně ze třešnoveho špalku a v bríšku bude mít otvor na malou lampičku .počítam do konce října .kdo bude chtít pošlu foto a prodam kolem 8000kč. velikost 70cm vaha20kg. čáááu Pavel Hebert

4 dd dd | 19. října 2008 v 17:56 | Reagovat

to sme dva nebo dve ja taky pisu na ni referat!!!a nemuzu nikde najit obrazek a kdyz uz ho najdu tak mi nejde vytisknout!!Nesnasim gympl!!!:(:(:(:(:(:(

5 SES ....... SES ....... | 21. listopadu 2008 v 17:14 | Reagovat

NEVIZNAM SE VTOM JENOM KECI BLE A BLA RAČI TO ZRUS NES SE LIDI ZBLAZNEJ HRUZOU

6 Sára Mrlinova Sára Mrlinova | E-mail | 24. ledna 2010 v 15:33 | Reagovat

Já píšu referát o věstonické venuši a hodně jsm se toho naučila !!!

7 jarek otava jarek otava | E-mail | 25. ledna 2010 v 12:19 | Reagovat

Je to dobrý !!!!Ale jste ujetý !!!

8 hihi hihi | 20. listopadu 2012 v 12:22 | Reagovat

juuuuuuuuuuuuu

9 ashraf ashraf | Web | 20. června 2015 v 13:41 | Reagovat

nebankovní pujčka profi credit :-(

10 Aaaucenaf Aaaucenaf | E-mail | Web | 7. srpna 2017 v 10:50 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
"Mám sen. "
[Martin Luther]