--------------------
I láska s velkým L může mít další písmena malá.
[Ivan Fontana]
--------------------

Globální oteplování

7. dubna 2007 v 17:24 | Martina |  Příroda <=)
zkopírováno ze stránky www.zmenyklimatu.estranky.cz
Klima se rychle mění, blíží se katastrofa
Lední medvědi běhají po zelených loukách a vymírají, mořská hladina stoupá. Změny klimatu mohou brzy zásadně změnit tvář světa.
Pokud se naplní pochmurné předpovědi o změnách podnebí, musejí se lidé podle badatelů na některé tyto scénáře do budoucna připravit. Některé životní prostory se změní a celé ekosystémy by mohly ztratit rovnováhu, napsala agentura DPA.
Centimetr po centimetru kvůli tání ledu stoupá mořská hladina u pobřeží po celé zeměkouli. S pokračujícími teplotními výkyvy v důsledku změny klimatu.
"Do Severního moře se stěhují a usazují v něm nové druhy, dosud přítomné ryby se stahují na sever. Na zemi se mění chování stěhovavých ptáků, palmy na zahradě rostou lépe," říká německý odborník na mořské prostředí Thomas Klenke.
Stoupání mořské hladiny, vyšší vlny, více srážek v pozadí a častější období extrémních veder jako nyní jsou scénáře, které se mohou v budoucnu naplnit.
Stromy na jižním pólu
"S přípravou na změny klimatu bychom měli začít už teď, abychom našim dětem a vnoučatům nezanechali jen teplejší podnebí, ale i lepší rostliny, aby se tak mohly vypořádat s důsledky," říká Klenke.
Nejen na rovinatých pobřežích, ale také v horských masivech a na pólech jsou patrné následky globálního oteplování, říkají vědci. Podle analýzy univerzity v Curychu by Alpy mohly být ke konci tohoto století téměř bez ledu.
Na jižním pólu, kde v současné době vládne nejdrsnější klima na zemi, by v důsledku oteplení mohly podle odhadů badatelů za 100 až 200 let opět růst stromy.
Oteplení jižního pólu má význam pro celý svět: v antarktickém ledu je uložena většina sladké vody Země.
Změny klimatu v Česku
Na změnu trendu klimatu podle klimatologů ukazuje i loňské horké léto. Obecným trendem letního počasí v Česku bude teplejší klima.
Ke změnám klimatu docházelo i v minulosti. Loňské teplé léto není novinkou.
Klimatolog Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu uvedl, že letošní vysoké teploty nejsou z hlediska absolutních teplot rekordní. Rekordní je doba trvání veder. Zatímco v horkých létech roků 1988, 1994, 1998, 2000, 2003 a 2005 horké období trvalo jeden až dva týdny, ta loňská vedra trvala více než šest týdnů.
Příští léto může být zase deštivé. Podle Pretela obecný trend průměrného letního počasí bude teplejší než dosud, neznamená to ale, že každý další rok bude stejně horký. Příští rok může být léto například deštivé a chladné.
Vědci odhalují změny klimatu díky ledu
Stanice T05 (Grónsko)-Na výzkumné stanici uprostřed grónské pustiny vědci zkoumají vlastnosti ledové vrstvy, aby pomohli upřesnit měření družice CryoSat-2.
Do zářivého ledového pole na západě Grónska se s rachotem noří vrták. Dutá tyč se pomalu zavrtává do mrazivé hloubky. Poté ji dva britští vědci, Peter a Julian, opatrně znovu vytáhnou a vyjmou z ní vrtné jádro. U ruky mají připravenou váhu, tužky a papír, napsala agentura DPA.
Toho dne měli oba výzkumníci štěstí: svítilo slunce, bylo takřka bezvětří a mráz jen asi minus 12 stupňů Celsia. A tak se mohl Peter dát do měření ledového jádra dokonce holou rukou.
Zhruba jeden metr dlouhý válec vypadá, jako by byl vytvořen ze stlačeného sněhu, proloženého tenoučkými, asi milimetrovými plátky ledu. "S trochou zkušeností se dají tyto vrstvy číst jako letokruhy kmene stromu," říká Julian.
Na vědecké stanici s prostým názvem T05 se odvádí rozhodující práce pro druhou šanci evropské výzkumné družice CryoSat. Její první exemplář se loni zřítil krátce po startu ruské rakety, která ho měla vynést na oběžnou dráhu.
Důkazy o oteplování klimatu
Projekt výzkumu klimatu, s nímž jsou spojena velká očekávání, však nemá skončit nezdarem: do tří let má znovu odstartovat s družicí CryoSat-2, která bude přelétávat nad Arktidou a Antarktidou a přitom stále měřit radarem tloušťku vrstev zalednění u obou zemských pólů.
"Zhruba jednou měsíčně pak budeme dostávat úplný obrázek z jižního i severního pólu," vysvětluje při návštěvě na T05 Malcolm Davidson z Evropské vesmírné agentury (ESA).
Odtávání ledových mas, způsobované například oteplováním klimatu zapříčiněným lidmi, pak prý bude okamžitě nápadné. "Chceme, aby byla měření přesná na centimetr," konkretizuje Davidson ambiciózní cíl vědců.
Nejen ohromná vzdálenost a velká rychlost družice však stavějí vědce před problémy. Radarový paprsek, který "ohmatává" mrazivý povrch, se rozdílně odráží: může proniknout i sněhem a pak teprve je z několikacentimetrové hloubky odražen zpátky.
Stanice ve výšce 2000 metrů
Aby se mohlo při vyhodnocování získaných údajů přihlédnout k takovým chybám, musejí vědci přesně znát vlastnosti ledu. A právě to je úkolem tří mužů a jedné ženy, kteří v současné době obývají stanici T05.
Stanice. To je ovšem přehnané označení pro tři malé stany, stojící ve výšce 2000 metrů na grónské ledové čepici. Kolem dokola není k vidění nic jiného než oslepující bělost, nejbližší město je vzdáleno 150 kilometrů.
Kopat ve sněhu díry o výšce člověka, dokud se nenarazí na dno ledové vrstvy, je namáhavé, a teploty přitom ještě v dubnu klesaly až pod minus 40 stupňů Celsia.
"Jednou tu byla taková sněhová bouře, že jsme neviděli ani na 20 metrů," říká Doug. "Tak jsme museli dva dny dřepět ve stanech."
Data pro CryoSat-2
Jejich práce - a led se zkoumá i na jiných místech Arktidy - je ale nezbytná pro přesnost měření, která má už brzy dodávat družice CryoSat-2.
"Mít k dispozici přesný obraz sněhových a ledových poměrů, to nám mimořádně pomáhá," potvrzuje Davidson.
K simulaci průběhu měření přelétává nad stanicí T05 letadlo, které má na palubě přístroje, jimiž se vybavují i družice. Tak lze přímo porovnávat výsledky měření s údaji o vlastnostech ledu získanými na místě.
Výzkumníci stráví na grónském ledovci asi čtyři týdny. Teď v květnu tam - na 70. stupni zeměpisné šířky - slunce téměř nezapadá. Po namáhavém dni a doušku z lahve whisky se ale dá v mírně vyhřívaném stanu spát dokonce i v ledové pustině.
Možná až do příští sněhové vichřice.
zkopírováno ze stránky www.zmenyklimatu.estranky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
"Mám sen. "
[Martin Luther]